Na výber máte hneď niekoľko druhov masáži:
-
klasická
-
celotelová
-
čiastočná
-
chrbta
-
šije
-
rúk
-
nôh
-
tváre
-
športová
-
relaxačná
-
reflexná
-
lymfodrenáž ručná
|
|
KLASICKÁ
Klasická masáž je vykonávaná množstvom hmatov. Klasická masáž má vplyv pri prepracovaní, strese, chorobách pohybového aparátu, dlhodobej nehybnosti, vnútorných chorobách, poúrazových a pooperačných stavoch a tiež poruchách lymfatického systému. Ak sa rozhodnete pre túto masáž, je dôležité v prípade, že trpíte vysokým krvným tlakom, alebo inými závažnými ochoreniami upozorniť na to maséra. Pôsobením na mäkké časti tela masáž prináša človeku hĺbkové uvoľnenie, odstraňuje únavu, preťaženosť, svalové kŕče, obnovuje pohyblivosť stuhnutých a bolestivých svalov. Jej cieľom je teda dodať celej osobe harmóniu tela a mysle, priaznivo vplýva na zmeny vyvolané prekonanými chorobami alebo fyzickou či psychickou námahou. Výsledkom preto nie je len uvoľnenie a oddych, ale tiež posilnenie zdravia a zvýšená odolnosť organizmu.
Indikácie
ochorenia pohybového systému, subakútne a chronické kĺbové zápalové procesy, vertebrogénne syndrómy - cervikokraniálny, cervikobrachiálny, lumboischialgický , ochorenia svalového aparátu, ochorenia šliach a fascií, ochorenia kĺbových púzdier a väzov, deformácie chrbtice a chybné držanie tela, masáž pomáha odstrániť zvýšené napätie svalov a zabraňuje vzniku kontraktúr, tým sa zlepšuje prekrvenie svalstva a iných tkanív, podporuje hojivé procesy, vstrebávanie krvných výronov a výpotkov
Kontraindikácie
akútne horúčkovité ochorenia, infekčné ochorenia, celková telesná slabosť, hnisavé ochorenia kože, plesne, infekcie, pokročilá artérioskleróza, osteoporóza, krvácavé stavy, akútne zápalové ochorenia a zlyhávanie životne dôležitých funkcií
Zdravotné riziká infekčné: nákazy kože, prenosné ochorenia kože a povrchových slizníc, hnisavé ochorenia kože, vredy, zápaly mazových a potných žliaz, ruža, parazitálne choroby kože, pohlavné choroby
ŠPORTOVÁ MASÁŽ
Cieľom športovej masáže je dopomôcť športovcovi k podaniu maximálneho výkonu, a tiež urýchliť regeneráciu organizmu po výkone. Z tohoto dôvodu má i svoje špecifické rozdelenie na masáž prípravnú, pohotovostnú a masáž v prestávkach medzi jednotlivými výkonmi.
Masáž pohotovostná sa vykonáva tesne pred výkonom alebo pred namáhavým tréningom a slúži ako súčasť rozcvičenia.
REFLEXNÁ MASÁŽ
Reflexná masáž : sa používa lokalizovaný tlak prstov na dráždenie reflexných bodov - chúlostivých nervových zakončení, akoby spúšťacích bodov (trigger points), ktoré odzrkadľujú jednotlivé orgány a ich funkcie. Pôsobením tlaku dochádza k zmierneniu bolesti a odstraňuje sa aj dysfunkcia v iných častiach tela.
Ide o formu špeciálnej reflexnej terapie, pri ktorej sa liečebný zásah vykonáva predovšetkým cestou nervových spojov a zakončení v oblasti zvolených reflexných oblúkov. Aplikuje sa v miestach druhotných zmien reflexne vyvolaných ochorením, pričom sa vyhľadávajú miesta so zmenenou citlivosťou kože.
Indikácie
Reflexnú masáž vykonávajú iba kvalifikovaní fyzioterapeuti. Je vhodná pri bolestiach z krčnej chrbtice, plecových kĺbov , pri iných funkčných bolestiach , pri migrenóznych bolestiach hlavy, pri neurocirkulnčnej slabosti a pri vazoneurózach . Reflexná masáž je obvykle lekárom predpisovaná pri nasledovných stavoch: reflexná masáž chrbta v horných segmentoch hrudnej chrbtice, masáž šije a krku a reflexná masáž bedrových a dolných hrudných segmentov.
Kontraindikácie
Kontraindikáciou reflexných masáží sú stavy , ktoré vyžadujú absolútny pokoj, horúčkovité a infekčné choroby , akútne zápaly a plesňové onemocnenie kože. To znamená, že reflexná masáž nôh sa neodporúča, ak máte na nohách otvorené rany, vyrážky, pleseň alebo iné príznaky infekcie či zápalu. Nie je vhodná pri cukrovke, kŕčových žilách ani počas tehotenstva, pri horúčkových, zápalových a infekčných ochoreniach, rovnako ani pri diagnostikovaní nádorových ochorení. Povzbudením činnosti niektorých orgánov môže prísť k subjektívne nepríjemným reakciám, ktoré však odznejú (nevoľnosť, bolestivosť v chorom orgáne a podobne). Súčasná kombinácia reflexnej masáže s masážou klasickou je nevhodná
REFLEXNÁ MASÁŽ CHODIDIEL
Reflexná terapia využíva tlak a masáž reflexných zón. Tlakom na danú plochu alebo bod sa prenáša signál na príslušný orgán, takže účinok je okamžitý, čo má veľký význam pri bolestiach alebo akútnych problémoch.
MANUÁLNA LYMFODRENÁŽ
Manuálna lymfodrenáž je špeciálna hmatová technika zameraná na lymfatický systém. Pri procedúre dochádza k vytlačova-niu kapilárneho riečišťa a tak sa zlepšuje prítok krvi v tepnách a predovšetkým je zlepšenie lymfatickej drenáže.
Indikácie:
lymfatické opuchy na horných aj dolných končatinách, kombinované poruchy prekrvenia.
Kontraindikácie:
ZÁBAL
- parafínový
- rašelinový
- škoricový
- z morských rias
PARAFÍNOVÝ ZÁBAL
Redukuje lokálnu bolesť tela, chrbta a svalstva. Pri zohriatí zábalu sa postupne uvoľňuje svieža vôňa bylín, ktorá pomáha pri chronických ochoreniach horných ciest dýchacích.
Jednotlivé pláty sa dajú ľahko deliť na menšie diely a aplikovať na rôznych miestach tela pacienta. Rovnomerným pôsobením tepla dochádza k výraznému vstrebávaniu účinných látok do hlbších vrstiev kože.
Účinky parafínového zábalu Wax
Oblasti použitia:
RAŠELINOVÝ ZÁBAL
Rašelina je stvorená z viac ako stoviek rastlín rastúcich v plodnej pôde. Skrýva nespočetné množstvo živín, prírodných stopových prvkov, minerály a látky ľahko vstrebávajúce sa cez ľudskú pokožku. Je bohatá na organické látky a to hlavne na kyselinu huminovú, triesloviny, vosky a enzýmy. Priaznivo ovplyvňuje obnovu kožných buniek, pôsobí antibakteriálne a posilňuje imunitu. Svojím zložením zvyšuje prekrvenie, zlepšuje činnosť svalstva a kĺbov, podporuje rýchlejšie vstrebávanie krvných výronov, zlepšuje hojenie ťažkých kožných ekzémov, zlepšuje stav pomarančovej pokožky a mnohé iné. Jej aplikácia je vhodná hlavne pred masážov po dobu 20 minút.
Pôsobenie rašeliny:
Termofyzikálne:
Jedným z hlavných efektov rašeliny je jej tepelný efekt, kedy teplo, získané jej ohriatím, sa šíri žiarením, prevodom a vedením. V porovnaní s tepelnou kapacitou vody je tepelná zotrvačnosť rašeliny 5,15 krát dlhšia, čo podporuje výrazný hlboko pôsobiaci tepelný efekt peloidu s lokálnou hyperémiou organizmu ako komplexná reflexná reakcia. Špeciálnou úpravou rašeliny podľa tejto normy sa podarilo tepelnú zotrvačnosť predĺžiť o 20% pri súčasnom zlepšení manipulácie s výrobkom.
Biochemické:
Súčasťou rašeliny sú tiež produkty humifikačného procesu (huminové kyseliny), ktoré sa pri priamej aplikácii
stávajú súčasťou komplexného pôsobenia peloidov.
Teplý zábal doporučujeme pri liečbe:
- Bolesti kĺbov a chrbtice
- Subakutných a chronické stavoch reumatického pôvodu
- Artrózy
- Svalovéj kontraktúry
- Obezite
- Celulitíde
- Vhodné pre zvýšenie lokálneho prekrvenia
Kontraindikácie pre teplý zábal:
- Akútne zápaly močových ciest
- Tehotenstvo
- Dekompenzované kardiologické ochorenia a ťažké obehové poruchy
- Otvorené poranenia kože, krvácanie
- Horúčkovité stavy
- Ťažšie zápalové a iné akútne ochorenia kože
- Precitlivenosť na teplo
- Opuchy
- Alergia na huminové kyseliny
ŠKORICOVÝ ZÁBAL
Zábal pripravený z voňavej škorice má blahodarné účinky na formovanie postavy a nielen na povrchu pokožky, ale zachádza aj do jej hĺbky. Tým podporuje zrýchlenie metabolizmu, odbúravanie tukových buniek a regeneruje pokožku.. Preto sa po tejto procedúre vaša postava vyformuje a spevní.
Procedúra začína pílingom morskou soľou, nasleduje nanesenie škoricového krému na časti tela, ktoré chcete vyhladiť a zbaviť celulitídy. Tieto časti sa potom zabandážujú fóliou. Nasluduje odpočinok a po ňom sa odstráni fólia a následne sa do pokožky votrie zvyšný gél.
ZÁBAL Z MORSKÝCH RIAS
|
Tvarovací gél, ktorý tvaruje postavu, podporuje látkovú výmenu v tele a preto sa odbúravanie toxických látok zrýchľuje a ukladanie tuku do tkaniva spomaľuje.
Hydratuje pokožku. Zabraňuje zadržiavania vody v tele a upevňuje štruktúru pokožky.
Procedúra začína pílingom morskou soľou ,nasleduje nanesenie krémového gélu z morských rias na časti tela ktoré chcete vyhladiť a zbaviť celulitídy. Tieto časti sa potom zabandážujú fóliou. Nasluduje odpočinok a po ňom sa odstráni fólia a následne sa do pokožky votrie zyšný gél.
|